
Mi žene, šminka i ulepšavanje. Manipulativna tehnika još od pamtiveka. Stari Grci, Egipćani, stanovnici drevne Kine, imali su razvijenu tehnologiju pravljanja kozmetičkih preparata. Skupa i namenjena samo malom broju bogatih i uticajnih ljudi. Danas situacija je drugačija, a tržište kozmetike se meri u milijardama.
Ukoliko bolujete od celijakije sigurno ste primetili da se na tržištu pojavljuje sve više preparata na kojima je naglašeno da su „gluten free“. Niste znali ali Gluten se koristi u procesu proizvodnje gotovo svih kozmetičkih preparata, a postavlja se pitanje da li njihovom redovnom upotrebom može doći pogoršanja simptoma celijakije i da li je oznaka na kozmetici „gluten free“ samo marketinški trik.

Nauka kaže i da i ne! Čestice glutena su izuzetno male i izražavaju se u daltonima (D). Međutim one su ipak suviše velike da bi prošle kroz kožu, ušle u krvotok i došle to tankog creva na koje one ostvaruju negativan efekat. Prema tome nanošenje preparata za telo (mleka,losioni) koji u svom sastavu sadrže gluten se smatra bezbednim. Ipak naučnici naglašavaju da postoje slučajevi kada bi trebalo obratiti paznju na prisustvo glutena u kozmetici.
Može se lako desiti da šminka koju koristimo za ruke i lice se nekad pravi od ekstrakata ulja ili brašna dobijenih od pšenice,ječma ili raži.
Jedan od realnih životnih primera je predstavljen na sastanku Američkom koledža za gastroenterologiju gde istraživači sa Džordž Vašington univerziteta su naišli na slučaj devojke sa celijakijom koja je dobila osip i digestivne tegobe posle redovne upotrebe losiona naznačenog kao „prirodno“. Nakon što je prestala sa upotrebom istog, simptomi su se povukli. To je navelo grupu da istraži sadržaj glutena u kozmetici i naišli su na rezultat da samo 2 od top 10 proizvodžača kozmetike u Americi su ponudili detaljne podatke o sastojcima a čak nijedna kompanija nije imalo specificnu gluten free opciju. Te su zaključili da sasvim sigurno neadekvatna informisanost korisnika o sastojcima u proizvodu može dovesti do ugrožavanja zdravlja pojedinca.
Ruževi za usne, labela i proizvodi koji su namenjeni za negu regije oko usta, mogu u malim količinama prilikom unosa hrane dospeti u gastrointestinalni trakt. Gluten možete uneti i ukoliko ne operete ruke pre jela, a pre toga ste naneli kremu na ruke.

Roditelji dobro znaju su deca, naročito u ranom uzrastu sklona sisanju palca i stavljanju ruku u usta. Na taj način deca ipak mogu uneti neku količinu glutena u organizam, pa se kod dece preporučuje kozmetika bez glutena.

Tokom našeg istraživanja nismo naišli ni na jednu studiju koja je pokazala da kozmetika sa sadržajem glutena je štetna za osobe sa Celijakijom ili intolerancijom na gluten. Ostaje da briga o svom zdravlju kao i do sad sprovodimo samostalno i samo strogom kontrolom nad sastojcima proizvoda planiramo korišćenje istog.
Lakše je uvek kad pročitamo „Bez Glutena“ ali uvek imajte dozu skepticizma i procitajte deklaraciju.
Biće jedan text i o tome koja kozmetika na našem tržištu nema gluten. Kiss kiss..